Jak pielęgnować Kamień Naturalny

Kamień jest materiałem cenionym za swój niepowtarzalny wygląd. Rewelacyjnie komponuje się z klasycznymi jak i nowoczesnymi wnętrzami. Mimo szlachetności materiału, powierzchnie te nie są niestety wolne od zabrudzeń. Stosowanie innych produktów niż te przeznaczone do kamieni naturalnych jest bardzo ryzykowne. Może spowodować uszkodzenie struktury kamienia, czego efektem będzie trwałe zmatowienie. Jednak przy pielęgnowaniu kamienia przy użyciu profesjonalnych środków pozwala użytkować kamień naturalny przez praktycznie nieograniczony czas.


Impregnacja

Celem stosowania środków impregnujących jest zasklepienie mikroszczelin, jakie pojawiają się w powierzchni kamiennej. Jednocześnie podczas impregnacji jest tworzona cienka warstwa zwana potocznie warstwą ochronną. Ma ona za zadanie zabezpieczyć płytki przed wnikaniem w szczeliny brudu trudnego do usunięcia. Sposób wykonywania impregnacji zależy od typu zastosowanych środków impregnujących. W swojej ofercie posiadamy preparaty Marki HG Polska:

• HG Impregnat do marmuru 250 ml
• HG Impregnat do marmuru 1L
• HG Impregnat ( do porowatej terakoty, klinkieru, cegieł, kostki brukowej i naturalnego kamienia).

Preparaty te rozprowadza się ręcznie za pomocą wałka, pędzla lub gąbki.


Pielęgnacja

Wadą wszystkich, nawet najlepszych środków impregnujących, jest fakt, iż ulegają one wytarciu. Po niedługim czasie posadzka kamienna użytkowana codziennie, traci swoją warstwę ochronną. Aby powstrzymać proces wycierania impregnatu, należy stosować metodę bieżącej pielęgnacji. Pozwala ona na profilaktyczne zabezpieczenie warstwy ochronnej Kamień jest materiałem cenionym za swój niepowtarzalny wygląd. Rewelacyjnie komponuje się z klasycznymi jak i nowoczesnymi wnętrzami. Mimo szlachetności materiału, powierzchnie te nie są niestety wolne od zabrudzeń. Stosowanie innych produktów niż te przeznaczone do kamieni naturalnych jest bardzo ryzykowne. Może spowodować uszkodzenie struktury kamienia, czego efektem będzie trwałe zmatowienie. Jednak przy pielęgnowaniu kamienia przy użyciu profesjonalnych środków pozwala użytkować kamień naturalny przez praktycznie nieograniczony czas.


Zaoferować państwu możemy

• HG ochrona przed plamami 250 ml
• HG ochrona przed plamami 1L
• HG pianka do czyszczenia szyb kominkowych
• HG środek czyszczący naturalny kamień
• HG mleczko do czyszczenia marmuru w łazience
• HG czysty błyszczący marmur
• HG środek do intensyfikacji barwy kamienia naturalnego
• HG czysty nagrobek
• HG odplamiacz
• HG preparat do czyszczenia klinkieru i elewacji
• HG środek do usuwania zapraw klejowych, cementowych i wapiennych z marmuru
• HG środek wchłaniający plamy z oleju i tłuszczu


Środki, na które powinno zwracać się uwagę

Kwasy

W przypadku środków czyszczących do armatury sanitarnej i środków do usuwania osadu wapiennego( w składzie chemicznym znajdują się różne chemikalia np. czynniki kompleksujące)wiadomo, iż działają niekorzystnie na marmur czy wapień. Najczęściej stosowanym kwasem który używamy jest kwas: fosforowy, mrówkowy, cytrynowy, octowy oraz niestety kwas solny. Po zastosowaniu tych środków kamień może stać się matowy, pozbawiony blasku.

Wybielacze

Głównym składnikiem tych produktów są zazwyczaj chlorki sodu. W kontakcie preparatu z wodą uwalnia się wolny chlor, który „przypina się” do substancji organicznych i je rozbija. W konsekwencji zmieniają się właściwości kolorystyczne. Stosowanie tych środków nie jest w pełni bezpieczne, szczególnie dla produktów z wapienia i marmuru.

PH 5.5

Na marmury i wapienie, produkty” neutralne dla skóry”, będą działać niekorzystnie, ponieważ ich wartość pH wynosi 5,5 jest zatem kwaśna. Neutralną dla kamienia wartością jest pH 7.

Nanoefekt

Powinno się zwracać uwagę na środki do mycia szyb. Producenci tych środków wzbogacają go często w oleje sylikonowe. Gdy użyjemy go na kamieniu, może pozostawić charakterystyczne smugi olejowe. Taka sama sytuacja może powstać przy użyciu środków do czyszczenia mebli.

Środki do czyszczenia pieców

ą one bardzo niebezpieczne dla każdego typu kamienia. W składzie tych środków znajdują się duże ilości sody oczyszczanej i ługu potasowego, które pomagają w usunięciu tłustych zabrudzeń. Efektem końcowym jest zniszczenie powłoki kamienia

Płyn do mycia naczyń

Wycieranie blatu przy pomocy ściereczki z płynem do naczyń ma wiele efektów ubocznych. Substancje powierzchniowe czynne przyklejają się do zimnych powierzchni. Następnie, gdy na blat postawimy coś gorącego, tworzy się obwódka, którą bardzo trudno jest usunąć.

Woda

Woda jest znacznie mniej szkodliwa niż płyny. Nie dotyczy to jednak wody destylowanej i mineralnej. Może ona szkodliwe działać na powierzchnie na przykład z marmuru. Jeśli kamień nie jest dobrze zaimpregnowany mogą powstać na nim ciemne plamy.

Rozpuszczalniki

Należy również uważać na chemikalia typu: zmywacz do paznokci, benzyna ekstrakcyjna, środki do ściągania warstw lakieru, terpentyna. Niszczą one kamień gdyż atakują organiczne składniki wielu marmurów i wapieni, oraz usuwają powłokę zawierającą wosk.

PAMIĘTAJ!

Regularna pielęgnacja powoduje pogłębienie koloru co w znacznym stopniu poprawia wygląd kamienia. Ponadto zapobiega wnikaniu brudu i wilgoci, wspomaga ochronę kamienia przed zaplamieniem. Ogólnodostępne produkty do czyszczenia mogą zniszczyć kamień lub uszkodzić zastosowany impregnat. Nieodpowiedni skład chemiczny lub obecność kwasów w preparatach ( środki do czyszczenia ceramiki czy porcelany) może spowodować zarysowania na powierzchni. Upewnij się zatem, iż wybierasz środek czyszczący specjalnie przeznaczony do pielęgnacji kamienia naturalnego.


Szybki Kontakt

SL-BUD Sp. z o.o.
ul. Cygana 2
45-131 Opole
tel./fax +48 77 423 16 95
kom. +48 514 247 876
email: biuro@sl-bud.pl

Co Oferujemy ?

Dołącz do nas